Umělé plovoucí ostrovy jako alternativní hnízdiště vodních ptáků

17.12.2024

Umělé plovoucí ostrovy jako alternativní hnízdiště pro chráněné a ubývající druhy vodních ptáků (ISLANDS to HELP)

O projektu

Číslo projektu: SS07020091

Název projektu: Umělé plovoucí ostrovy jako alternativní hnízdiště pro chráněné a ubývající druhy vodních ptáků (ISLANDS to HELP)

Poskytovatel: TAČR

Program: Program aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí – Prostředí pro život,

Podprogram 2 – Ekoinovace, technologie a postupy pro ochranu životního prostředí

Příjemce: ČZU

Partner: Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s.

Řešitel za ČZU: Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D.

Řešitel za VRV: RNDr. Milan Hladík, Ph.D.

Kontaktní osoba a administrace projektu: Ing. Michaela Kopřivová Stejskalová, Ph.D.

Doba řešení: 2024-2026

Rozpočet projektu: 11 947 900 Kč

Rozpočet FŽP: 7 017 900 Kč

Abstrakt:  

Projekt sleduje hlavní cíl s očekávaným termínem realizace k roku 2026: Vytvoření bezpečného alternativního společného hnízdiště pro chráněné nebo ubývající cílové druhy vodních ptáků (polák velký, polák chocholačka, racek chechtavý a rybák obecný) pro zvýšení jejich produktivity (počtu vyvedených mláďat) pomocí technologie umělých plovoucích ostrovů. Hlavní cíl bude vycházet z následujících dílčích provázaných cílů, které budou čerpat ze dvou hnízdních sezón (2024 a 2025): (1) Vytvoření technologie chránící umělé plovoucí ostrovy před devastací vegetace herbivorními druhy vodních ptáků (zejm. husa velká a labuť velká) (2) Otestování technologie plovoucích ostrovů zabraňující predaci hnízd cílových druhů invazními nepůvodními druhy (mýval severní, norek americký a psík mývalovitý).

Tento projekt je spolufinancován prostřednictvím Technologické agentury ČR v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

Realizujte svůj projekt s odborníky

Naše zkušenosti a dlouholetá praxe v oboru zaručují, že váš projekt bude realizován s maximální precizností a ohledem na udržitelnost.